تبلیغات
پل سفید شهر یا؟ - دیابت چیست؟ لطفاً جدی بگیرید
 
پل سفید شهر یا؟
پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه بوده ، هست و خواهد بود
درباره وبلاگ


متولد 1344 محل تولد شهر پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه استان مازندران فارغ التحصیل رشته مهندسی طراحی صنعتی-شاغل در جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه -عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر پل سفید.

مدیر وبلاگ : عبدالله خادمی
مطالب اخیر
نویسندگان
سه شنبه 26 فروردین 1393 :: نویسنده : عبدالله خادمی

20311479010721622112391192410822320818755.jpg

آموزش دیابت نوع 2
مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه

دیابت چیست؟
 دیابت به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می گردد. افزایش قند خون دو علت می تواند داشته باشد: یا لوزالمعده قادر نیست به میزان كافی انسولین ترشح نماید و یا سلول های بدن نمی توانند قند خون را به خوبی مصرف كنند.
 كربوهیدرات ها (مواد قندی) پس از گوارش و هضم شدن به گلوكز (مهم ترین قند ساده) تبدیل شده، وارد جریان خون می گردند تا به عنوان سوخت برای سلول های بدن بكار روند. قند انرژی لازم برای زنده ماندن و رشد سلول های بدن را تأمین می نماید.
 همه افراد دارای مقداری گلوكز در خون خود هستند كه میزان آن به طور طبیعی در حالت ناشتا بین 70 تا 110 میلی گرم در هر 100 سی سی خون می باشد. اگر میزان قند خون ناشتا حداقل در دو آزمایش بیش از 126 میلی گرم در هر 100 سی سی خون باشد، تشخیص دیابت را می توان مطرح نمود. اگر بدن را به یك ماشین تشبیه كنید، انسولین (كلید) به قند (سوخت) كمك می كند تا وارد سلول ها (موتور) شده، تولید انرژی نماید (حركت اتومبیل).
 زمانی كه انسولین به مقدار كافی در بدن موجود

نباشد و یا كار خود را به خوبی انجام ندهد، قند به مقدار زیاد در جریان خون باقی می ماند.
همه افراد در بدن خود دارای غده ای بنام لوزالمعده (پانكراس) می باشند كه مسئول ساخت و ترشح هورمون انسولین در خون است. برای مصرف درست قند (گلوكز) توسط سلول های بدن، سلامت لوزالمعده ضروری است.
 در ابتدا لازم است با دو نوع اصلی بیماری دیابت آشنا شویم.
دیابت نوع 1:
 در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 (دیابت وابسته به انسولین) یا انسولین اصلاٌ ساخته نمی شود و یا مقدار آن بسیار ناچیز است. بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع 1، برای ادامه حیات نیاز به تزریق انسولین، رعایت رژیم غذایی و انجام حركات ورزشی دارند.
 چون در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین یا اصلاٌ تولید نمی شود و یا به مقدار ناچیز تولید می گردد، بدن نمی تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاها استفاده نماید، در نتیجه كاهش وزن شدید پدید می آید.
 به هر حال علائم دیابت نوع 1، فرد مبتلا را متوجه خود می كنند، دیابت نوع 1 به سرعت تشخیص داده می شود و درمان شروع می گردد.
دیابت نوع 2:
 در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (دیابت غیروابسته به انسولین)، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین می باشد، ولی سلول های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی دهند. دیابت نوع 2 شایعترین شكل بیماری قند است، به طوری كه 95-90 درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می برند.
 افراد مبتلا به دیابت نوع 2، اغلب با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمان می شوند. گاهی اوقات برای پایین آوردن و رساندن قند خون به میزان طبیعی می توان از قرص های خوراكی پایین آورنده قند خون و یا انسولین هم استفاده نمود.
 برخلاف افراد مبتلا به دیابت وابسته به انسولین، در مبتلا به دیابت غیروابسته به انسولین، علایم دیابت به كندی پدیدار می شوند و معمولاٌ چندین سال طول می كشد تا شخص از بیماری خودآكاهی یابد.
 درصد بالایی از مبتلایان به دیابت نوع 2 اضافه وزن دارند.
علامت های دیابت:
• تشنگی بیش از حد
• افزایش تعداد دفعات ادرار (تكرر ادرار)
• كاهش وزن
• خستگی و احساس از دست رفتن انرژی
• تاری دید
• خشكی و خارش پوست
• عفونت های عود كننده مانند برفك، عفونت های دستگاه ادارای و عفونت های پوستی
• از بین رفتن حس بخش های انتهایی اندام ها یا احساس گزگز و مورمور در آنها
به خاطر داشته باشید:
 در بیماران دیابتی نوع 2 شروع این علامت ها ممكن است به طور تدریجی باشد و حتی فرد مبتلا هیچ یك از موارد فوق را تجربه نكند و یا اینكه تا سال ها دیابت او تشخیص داده نشود.
در چه افرادی احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 بیشتر است؟
• وجود سابقه خانوادگی دیابت
• وزن بالا
• سن بالای 40 سال
• سابقه دیابت در دوران بارداری
• مصرف داروهایی كه سبب بروز دیابت می شوند، مانند كورتون ها
• فشار خون بالا
• سابقه حمله قلبی یا سكته مغزی
اگر شما یك یا چند مورد از موارد بالا را دارا هستید، برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشك مراجعه نمایید.
تشخیص زودرس از بروز عوارض جلوگیری می كند و باعث سلامت و بهبود فرد می گردد.
اطلاعات غلط
 برخی افراد، دیابت نوع 2 را دیابت خفیف می نامند. به یاد داشته باشید كه «دیابت خفیف» وجود ندارد.
 تمام افراد مبتلا به انواع دیابت اگر به طور دقیق درمان نشوند و همواره قند خون آنها بالا باشد، دچار عوارض مخرب دیابت خواهندشد.
آشنایی با انواع دیابت بسیار مهم است. بنابراین در یادگیری مطالب آموزشی كوشا باشید.
اندازه گیری قند خون
 آزمایش قند خون، یادگیری چگونگی اندازه گیری و ثبت قند خون به كنترل بهتر دیابت كمك می كند.
 اندازه گیری قند خون نشان می دهد كه پاسخ بدن به رژیم غذایی و برنامه ورزشی چگونه است.
 شما می توانید با مشورت با گروه های دیابت، شیوة اندازه گیری قند خون و ادرار و ثبت آنها در دفترچه مراقبت از خود را یاد بگیرید.
درمان دیابت نوع 2
 دیابت فعلاٌ درمان قطعی ندارد، اما می توان آن را كنترل نمود تا از یك زندگی فعال و با نشاط محروم نشد.
كنترل دیابت نوع 2 به عوامل زیر بستگی دارد:
1- برنامه غذایی مناسب
2- ورزش منظم
3- كاهش وزن (درصورت وجود اضافه وزن)
اگر در طی سه ماه توسط روش های فوق، قند خون به حد طبیعی نرسد، درمان با قرص‏های خوراكی پایین آورنده قند خون لازم می شود.
 شاید بتوان گفت، مهم ترین بخش درمان دیابت، رعایت برنامه غذایی صحیح است. حتی اگر شما جهت كنترل دیابت به قرص یا انسولین نیاز داشته باشید، چنانچه بیش از حد مواد غذایی حاوی قند و چربی مصرف نمایید، قند خون شما كنترل نخواهدشد.
 غذای اضافی در بدن چربی تبدیل می شود. اضافه وزن ناشی از افزایش بافت چربی، حساسیت سلول های بدن به انسولین را كم می كند و در نتیجه غلظت قند خون بالا می رود. گاهی اوقات با كاهش 5 تا 10 كیلوگرم از وزن بدن (طبق یك برنامه درست)، می توان دیابت نوع 2 را كنترل نمود.
برنامه غذایی صحیح كدام است؟
 غذاهای مبتلایان به دیابت باید ویژگی‏های زیر را داشته باشد:
1- كم چربی
2- حاوی مقادیر كافی پروتئین
3- فاقد قندهای ساده
4- دارای مقادیر زیادی فیبر
مقدار غذا یا خوراكی ها و میزان اثری كه بر غلظت قند خون دارند بسیار مهم تر از نوع غذا یا خوراكی مصرف شده است.
 در هر وعده غذایی از مواد قندی (كربوهیدراتهای) مركب استفاده كنید. غذاهای نشاسته ای مانند نان (ترجیحاٌ نان سبوس دار)، غلات، میوه ها، سیب زمینی و برنج حاوی كربوهیدرات‏های مركب هستند.
 این مواد به عنوان سوخت به كار می روند و ما به خوردن آنها نیاز داریم اما اگر از این غذاها بیش از حد مورد نیاز مصرف كنیم، این مواد قندی اضافی به چربی تبدیل می شوند و باعث اضافه وزن می گردند. چاقی سبب افزایش مقاومت سلول های بدن به انسولین می شود و در نتیجه بیماری دیابت را تشدید می نماید.
 در هر وعده غذایی، غذاهای پروتئینی مصرف كنید. این غذاها شامل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و پنیر است (مصرف این مواد به صورت كم چربی توصیه می شود). دیگر اینكه بقیه بشقاب خود را با سبزی ها یا سالاد پر كنید. این سبزی ها، مواد معدنی و ویتامین هایی را كه برای سلامت ضروری هستند به بدن شما می رسانند اما روی قند خون و وزن شما اثر نامطلوب ندارند.
از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین پرهیز كنید
 مصرف بی رویه مواد قنددار، غلظت گلوكز خون را به سرع بالا می برد. خوراكی هایی مانندعسل، كیك ها، بیسكویت های شیرین، شكلات، آب میوه های دارای قندهای مصنوعی و نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی قندهای ساده هستند.
از مصرف زیاد غذاهای پرچربی پرهیز كنید
 این غذاها باعث افزایش وزن می شوند و توانایی بدن برای استفاده مؤثر از انسولین را دچار اشكال می كنند.
 فرآورده های غذایی پرچربی عبارتند از: كره، مارگارین، روغن ها، كره بادام زمینی و چربی های قابل مشاهده در گوشت و پوست مرغ.
 برخی غذاها حاوی «چربی پنهان» هستند كه عبارتند از: سوسیس، پنیر، شكلات، بستنی، سیب زمینی سرخ شده (چیپس)، چیپس ذرت و سس ها.
 هنگام تهیه و پخت غذاها حتی الامكان از سرخ كردن و استفاده زیاد از چربی ها پرهیز نمایید.
ورزش انجام فعالیت های ورزشی منظم نقشی اساسی در كنترل و بهبود دیابت دارد. ورزش مناسبت حساسیت بدن نسبت به انسولین را افزایش می دهد یعنی سلول های اعضای بدن پاسخ دهی بهتری نسبت به انسولین خواهند داشت، در نتیجه غلظت قند خون كاهش می یابد. همچنین ورزش سبب می شود كه فرد از فعالیت بدنی لذت ببرد.
 قدم زدن برای شروع فعالیت بدنی ورزش مناسبی است به ویژه اگر به صورت قدم زدن سریع باشد.
نكات زیر را در مورد ورزش به یاد داشته باشید:
• برای اینكه ورزش بیشترین اثر را روی بدن شما داشته باشد، باید حداقل 3 تا 4 بار در هفته و هربار 30 دقیقه یا بیشتر ورزش كنید. می توانید به جای 30 دقیقه ورزش پیوسته، در طول روز 3 بار و هر بار 10 دقیقه ورزش نمایید. ورزش منظم و ملایم كارآمدتر از ورزش های ناگهانی و سنگین است.
• بهترین زمان برای انجام ورزش، 1 تا 3 ساعت بعد از غذا است.
• اگر قند خون شما مرتب پایین می افتد، بهتر است در اماكن سرپوشیده و با مراقبت یك همراه، به ورزش بپردازید.
• مدت و شدت برنامة ورزشی خود را به تدریج (ونه ناگهانی) افزایش دهید تا بتوانید آن را با غلظت گلوكز خون تنظیم نمایید.
• به میزان كافی آب بنوشید تا جایگزین مایعی كه هنگام عرق كردن حین ورزش از شما دفع شده است، بشود. به یاد داشته باشید كه عرق كردن بیش از حد تنها آب بیشتری از بدنتان خارج می كند و مستقیماٌ سبب كاهش چربی بدن شما نمی گردد.
• پس از ورزش پاهای خود را از نظر تاول یا قرمز شدگی به دقت معاینه كنید و در صورت وجود نشانه های فوق با پزشكتان تماس بگیرید.
• برای انجام ورزش های اختصاصی (و حرفه ای) با گروه دیابت مراكز درمانی مشورت كنید.
داروها
 اگر میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد (پیپركلیسمی)، افزون بر توجه به برنامة غذایی صحیح و برنامه ورزشی منظم، باید برای كنترل خون طبق تجویز پزشك قرص یا انسولین مصرف كنید.
 هیچگاه فراموش نكنید كه استفاده از داروها، جایگزین سه روش قبلی كنترل دیابت نوع 2 نمی شود بلكه در كنار آنها قرار می گیرد.
 پزشك شما مؤثرترین نوع درمان را برای شما تجویز می كند اما مسأله مهم این است كه دربارة هر دارویی كه طبق نسخة پزشك مصرف می كنید، اطلاعات زیر را كسب نمایید:
• نام داروی مصرفی
• زمان و چگونگی مصرف دارو
• عملكرد دارو در بدن
• آثار جانبی مصرف دارو
در مورد سوالات بالا، با پزشك یا پرستار گروه دیابت مراكز درمانی مشورت كنید.
كاهش قند خون (هیپوگلیسمی)
 اگر لازم باشد برای كنترل قند خون خود، طبق تجویز پزشك قرص یا انسولین مصرف كنید، ممكن است دچار كاهش قند خون شوید.
 كاهش یا افت قند خون زمانی رخ می دهد كه غلظت گلوكز خون به میزان قابل توجهی كمتر از حد طبیعی باشد (در حد 60 میلی گرم در دسی لیتر یا كمتر). كاهش غلظت قند خون در افرادی كه دارو مصرف نمی كنند یا افرادی كه برای كاهش قند خون از قرص مت فورمین استفاده می نمایند، ایجاد نمی گردد. شما باید یاد بگیرید كه علل ایجاد كاهش قند خون چیست و چگونه می توانید از آنها پرهیز كنید. به خاطر داشته باشید كه علائم كاهش قند خون به سرعت پدیدار می‏گردند و شامل موارد زیر هستند:
• احساس مورمور شدن در زبان ولبها
• تاری دید
• رنگ پریدگی و تعریق پوستچ
• تپش قلب
• سردرد
• گیجی
• لرزش دست ها
• ضعف و لرزش زانوها
• (گاهی اوقات) احساس منگی، اضطراب و تحریك پذیری
چگونگی كاهش قند خون درمان می شود
 مصرف گلوكز بهترین درمان كاهش قند خون است. موارد زیر را در صورت كاهش قند خون مصرف كنید:
• یك قاشق غذاخوری پودر گلوكز در آب
• 3 تا 4 حبه قند بزرگ
یا
• 8  تا 10 قرص گلوكز
اگر گلوكز در دسترس نیست مواد زیر را مصرف كنید:
• یك قاشق غذاخوری عسل یا شكر
• نصف لیوان آب میوه
یا
• پنج عدد پاستیل
اگر احساس بهبود نكردید، 5 دقیقه بعد مراحل قبل را تكرار كنید. سپس در صورت عدم تأثیر، 10 دقیقه بعد مواد زیر را مصرف نمایید:
• یك وعده غذای كامل یا میان وعده مانند یك كف دست نان با پنیر
یا
• یك لیوان شیر یا دو عدد بیسكویت و پنیر
به دوستان و خانواده خود نیز شیوة درمان كاهش قند خون را بیاموزید.
عوارض مخرب ناشی از دیابت
 بالا بودن مداوم قند خون می تواند باعث تخریب برخی اعضای بدن شود. البته امروزه با مطالعات متعدد ثابت شده است كه كنترل دقیق قند خون می تواند از پیدایش یا پیشرفت این عوارض جلوگیری نماید. اعضایی كه ممكن است براثر دیابت آسیب ببینند، عبارتند از:
چشم :  در مواقعی كه غلظت قند خون بالاست، تغییراتی كه در عدسی چشم پدید می آید موجب تاری دید موقتی می شود كه این اختلال بینایی با اصلاح وضعیت قند خون بهبود خواهد یافت.
 دیابت همچنین سبب پیدایش آسیب در شبكیة چشم ها می گردد. اگر آسیب شبكیة چشم به سرعت درمان نشود، باعث كاهش قدرت دید و حتی نابینایی می گردد. از آنجا كه آسیب های چشمی معمولاٌ مدتها پیش از آنكه شما متوجه علائم چشمی شوید آغاز می گردند، حتماٌ باید حداقل سالی یك بار برای معاینة دقیق چشم هایتان به چشم پزشك مراجعه كنید تا در صورت لزوم با درمان به موقع آسیب های شبكیه، از نابینایی پیشگیری شود.
كلیه:  كلیه عضو حساسی است كه در برابر بیماری دیابت بسیار آسیب پذیر است و آسیب دیدگی آن نیز مانند دیگر اعضا، تا مدتها بی علامت می باشد و حتی تا زمان پیدایش نارسایی كلیه ممكن است تشخیص داده نشود. امروزه بیماری كلیوی (نفروپاتی) ناشی از دیابت از شایعترین علل نیاز به انجام دیالیز در ایران است.
 شما باید با مراجعه به مراكز درمانی، فشار خون و كاركرد كلیه هایتان را به طور منظم وارسی نمایید. فشار خون بالا علاوه بر خطرهای گوناگونی كه برای بدن دارد، سرعت تخریب كلیه‏ها را نیز افزایش می دهد. افزون بر معاینات بالینی، آزمایش ادرار نیز یكی از شیوه های آسان ولی مهم در ارزیابی كاركرد كلیه هاست.
قلب:  در مبتلایان به دیابت به دلیل وجود اختلال در سوخت و ساز چربی ها و قندها و نیز عوامل دیگر، احتمال آسیب رگهای تغذیه كنندة عضلة قلب و سرعت پیشرفت این آسیبها ممكن است بیش از دیگر افراد جامعه باشد. آسیب رگهای فوق موجب قطع خونرسانی به عضلة قلب و پیدایش دردهای سینه (آنژین صدری) و در موارد شدیدتر سكته های قلبی می شود.
شما با رعایت نكات زیر می توانید از پیدایش این آسیبها پیشگیری كنید:
• ترك سیگار (كه در جلوگیری از پیشرفت عوارض قلبی- عروقی بسیار مهم است)
• كاهش وزن (درصورت اضافه وزن)
• كاهش میزان چربی رژیم غذایی (به ویژه چربی های اشباع شده)
• انجام ورزش های منظم
• نگه داشتن فشار خون در محدوده طبیعی
پاها:  آسیب رگهای خونی براثر بیماری دیابت باعث كاهش جریان خون در پاها می گردد. همچنین بیماری دیابت سبب آسیب اعصاب حسی پاها می شود، در نتیجه حساسیت پاهای شما نسبت به محرك های دردناك یا گرما و سرما به تدریج كاهش می یابد. این دو گونه آسیب (رگ ها و اعصاب) پاهای شما را مستعد زخمهایی می كند كه ممكن است در مراحل ابتدایی متوجه وجود آنها نشوید.
اصول مراقبت از پاها عبارتند از:
• هر روز پاهایتان را از نظر ترك های پوستی، عفونت، تغییر رنگ و تاول بررسی نمایید.
• شستشوی روزانه و سپس خشك كردن پاها به ویژه لای انگشتان را فراموش نكنید.
• ناخن ها را كوتاه نگه دارید و سعی كنید به صورت عرضی (عمود بر راستای انگشتان) ناخن را كوتاه كنید.
• ناخن ها را خیلی از ته كوتاه نكنید زیرا ممكن است سبب خراشیدگی یا زخم شود.
• ناخن ها فرو رفته در گوشت را دستكاری نكنید.
• برای پوست های خشك از كرم های مرطوب كننده استفاده كنید
• هنگام پوشیدن كفش های نو، بیشتر مراقبت پاهای خود باشید.
• هرگز حتی در جاهای سربسته، پابرهنه راه نروید.
• در زمستان از نزدیك كردن بیش از حد پاها به بخاری، آتش یا كرسی خودداری نمایید.
• از قرار دادن كیسة آب جوش روی پاهای خود بپرهیزد.
• از چسب های میخچه برای برداشتن میخچه ها استفاده نكنید.
• درصورت وجود هر ضایعه مشكوك در پاها، فوراٌ به پزشك مراجعه نمایید.
مراقبت درست از دیابت، می تواند خطر آسیب به اندام های بدن را نیز كاهش دهد
برخی عوارض دیگر آسیب اعصاب محیطی عبارتند از:
 درد و احساس سوزن سوزن شدن در پاهاف اسهال، اختلال در كنترل ادرار و از دست دادن كاركرد طبیعی جنسی در مردان در صورت پیدایش این علامت ها، به پزشك خود اطلاع دهید.
اعضای گروه دیابت عبارتند از:
 شما به عنوان یك فرد مبتلا به دیابت، پزشك عمومی یا پزشك متخصص غدد درون ریز، پزشكان متخصص دیگر بسته به نوع عوارض دیابت، كارشناس تغذیه، پرستار متخصص آموزش دیابت و دیگر كاركنان مراقبت‏های بهداشتی.
 نكته مهم این است كه پیش از پیدایش عوارض برگشت ناپذیر این بیماری مزمن، برای انجام معاینات بالینی و ارزیابی های آزمایشگاهی، باید به این گروه به پیوندید. به خاطر داشته باشید كه كنترل دیابت به معنی محدود كردن شما نیست. به شما پیشنهاد می كنیم كه تمامی آموزش‏های لازم برای بیماری دیابت را یاد بگیرید.
افراد دیابتی بیمار نیستند. آنها دارای شرایطی هستند كه به تدابیر ویژه نیاز دارند. مبتلایان به دیابت می‏توانند یك زندگی فعال و با نشاط داشته باشند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 12:15 بعد از ظهر
I'm really impressed along with your writing abilities as neatly as with the layout
on your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to look a nice weblog like this one nowadays..
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:39 قبل از ظهر
Every weekend i used to pay a visit this web site, as i wish for enjoyment, as
this this web page conations actually pleasant
funny information too.
شنبه 14 مرداد 1396 09:36 بعد از ظهر
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about
a year and am concerned about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it?
Any kind of help would be greatly appreciated!
جمعه 13 مرداد 1396 11:28 بعد از ظهر
Can you tell us more about this? I'd love to find out
more details.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:18 بعد از ظهر
It's remarkable to pay a visit this website and reading the views of all
mates regarding this article, while I am also keen of getting know-how.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:38 بعد از ظهر
I'm not sure exactly why but this site is loading extremely slow
for me. Is anyone else having this problem or is it a issue
on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :